Sposoby na zdrowe kości i zęby u dziecka

Możesz mieć wpływ na prawidłowy rozwój kości i zębów u noworodka i starszego dziecka. Sprawdź, co zagwarantuje ich najlepszą kondycję.

Nie wystarczy samo mleko, żeby zapewnić dziecku mocne kości. Oczywiście zawarty w nim wapń jest niezbędny do ich prawidłowego rozwoju, ale równie ważne jest to, żeby dobrze się wchłonął. Do tego potrzebuje innych składników, głównie witaminy D3.

Królowa wśród witamin

Witamina D jest niezwykle ważna dla organizmu. Przede wszystkim dlatego, że wspiera układ odpornościowy1. Dla najmłodszych najważniejsza jest z innego powodu: ma u nich wpływ na prawidłowy rozwój zębów i kości. Niestety poziom witaminy D u polskich dzieci szybko spada.

Wszystko dlatego, że witamina D powstaje w skórze głównie pod wpływem słońca. W Polsce między październikiem a kwietniem jest go zbyt mało, żeby organizm mógł wytworzyć jej odpowiednią ilość. Uzupełnianie witaminy D w tym okresie jest niezwykle ważne, szczególnie u najmłodszych.

Jak więc dostarczyć organizmowi niezbędną witaminę D?

Znajduje się ona m.in. w mleku matki, ale w zbyt małych ilościach, aby pokryć zapotrzebowanie. Jest jej dużo w tłustych rybach, np. śledziu czy łososiu. Niestety kolejna zła wiadomość – dieta uzupełnia zaledwie 20 procent zapotrzebowania na nią. Resztę mogą uzupełnić suplementy z witaminą D.

Witamina D dla dzieci

Jak podawać ją najmłodszym? Indywidualną ilość najlepiej skonsultować z lekarzem. Witamina D dla niemowląt może być bezpiecznie podawana w ilości 10 mikrogramów na dzień, co odpowiada 400 j.m. w innym oznaczeniu, z którym możesz się spotkać na opakowaniu suplementu.

Dla dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia właściwa ilość, według międzynarodowych zaleceń, to ok. 800 j.m. Jeśli masz wątpliwości, czy to nie za mało lub za dużo, warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badanie krwi, aby sprawdzić poziom witaminy D.


Bibliografia:

  1. https://www.nutraceuticalsworld.com/issues/2017-10/view_breaking-news/study-finds-vitamins-k2-d-essential-for-childrens-bone-health/1070
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1568997212001310
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537772/
  4. Płudowski P. i wsp. Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r. Standardy Medyczne /Pediatria 2013 T. 10 573-578