5 sposobów na zgagę w ciąży

Zgaga w ciąży to dość częsta dolegliwość trapiąca przyszłe mamy. Pojawianie się zgagi ma związek zarówno ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, jak i z jej zwiększonym apetytem. Co na zgagę w ciąży zadziała najlepiej? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży.

Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia?

Zgaga to charakterystyczne pieczenie w przełyku i za mostkiem, któremu towarzyszy uczucie pełności w żołądku. Dolegliwość ta spowodowana jest cofaniem się zawartości żołądka do przełyku. Kwas solny biorący udział w procesie trawienia pokarmu w żołądku drażni ściany przełyku – stąd uczucie pieczenia.

Zgaga w ciąży spowodowana jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Podwyższony poziom progesteronu i innych hormonów ciążowych powoduje rozluźnienie mięśni, w tym mięśni przełyku, co sprzyja cofaniu się treści z żołądka.

Hormony ciążowe niekorzystnie wpływają także na pracę jelit – ruchy robaczkowe stają się słabsze i treść pokarmowa może zalegać w żołądku, co powoduje uczucie pełności i zgagę. Powiększająca się macica także przyczynia się do tej dolegliwości, ponieważ może powodować ucisk na żołądek (sprawdź: mikroflora jelitowa u kobiet w ciąży).

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod na poradzenie sobie ze zgagą w ciąży. Domowe sposoby na zgagę są następujące:

1. Jedz mniejsze porcje, za to częściej

Mniejsze porcje łatwiej jest strawić. To ważne, by nie obciążać układu pokarmowego, ponieważ w czasie ciąży pracuje on wolniej. Należy odżywiać się racjonalnie, czyli dbać o jakość pożywienia, zaś ilość dostosować do zapotrzebowania energetycznego, które jest zwiększone o około 400 kcal. Porcje warto podzielić na kilka mniejszych i jeść częściej, za to mniejszą ilość pożywienia. Ułatwi to żołądkowi i jelitom pracę i zmniejszy dolegliwości w postaci zgagi (sprawdź: zdrowa dieta w ciąży).

2. Zrezygnuj z produktów mogących wywołać zgagę

W czasie ciąży zaleca się zrezygnowanie z potraw smażonych, tłustych i innych nadmiernie obciążających układ pokarmowy. Nie jest wskazane spożywanie produktów konserwowych, napojów gazowanych i słodyczy.

3. Jedz kolację przynajmniej 2 godziny przed snem

Ostatni posiłek zjedzony na dwie godziny przed pójściem spać to świetny sposób na zgagę w ciąży. Treść pokarmowa nie będzie się dzięki temu cofać i unikniemy przykrego uczucia pieczenia.

4. Nie schylaj się i unikaj leżenia na wznak po posiłku

Schylanie się tuż po zjedzeniu posiłku to gwarantowana zgaga. Zwłaszcza w ciąży, gdy macica uciska na narządy wewnętrzne. By tego uniknąć, po prostu nie schylaj się po jedzeniu. Leżenie na wznak po posiłku także ma niekorzystny wpływ na procesy trawienia, więc jeśli chcesz odpocząć po obiedzie, najlepsza będzie pozycja półleżąca.

5. Pij wodę, rumianek, jedz migdały i wybierz się na spacer

Dobry sposób na zgagę w ciąży to przegryzanie migdałów i picie wody małymi łykami. Można też wypić napar z rumianku lub zaparzyć siemię lniane. Pomaga także zwykły spacer.

Jeśli zgaga w ciąży pojawia się pomimo stosowania powyższych zaleceń, warto skonsultować się z lekarzem.