Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Dobrze wiesz, że warzywa są najlepszym źródłem witamin i minerałów w łatwo przyswajalnej formie. Dlaczego więc Twoje dziecko odmawia ich jedzenia? Dowiedz się, jak namówić malucha do jedzenia warzyw.

Wystarczy kilka prostych sztuczek doprawionych szczyptą kreatywności, by nawet niejadek przekonał się do jedzenia pomidorów, brokułów, marchewek i innych cennych produktów z warzywnego zagajnika. Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Sprawdź nasze porady!

Warzywa w atrakcyjnej formie

Kilkulatek, który jest zagorzałym przeciwnikiem warzyw, potrafi doprowadzić swoich rodziców do szewskiej pasji. Uporczywe namowy, błagalne prośby i szantaże zwykle jednak na niewiele się zdają – na niejadka trzeba po prostu znaleźć sposób. Mając na uwadze fakt, że wszyscy jemy przede wszystkim oczami, warto zacząć od zmiany wizerunku warzyw. Niech nie będą już więcej przykrym dodatkiem do dania, niech staną się istotnym składnikiem czegoś pięknego: małego dzieła sztuki na dziecięcym talerzu.

Kanapki lub tosty na śniadanie? Zrób z nich rybkę z łuskami z plasterków rzodkiewki, uśmiechniętą biedronkę z pomidora, paprykową sowę. Gotowane warzywa do obiadu? Skomponuj całe danie jak scenę z kreskówki czy malowniczy krajobraz: brokuły i szparagi mogą stać się drzewami, marchewki z groszkiem świetnie sprawdzą się w roli kwiatów, a z żółtej fasolki szparagowej łatwo wyczarujesz słońce. Podobnych pomysłów są tysiące: jeśli brakuje Ci weny, poszukaj inspiracji w Internecie. Taka kreatywna zabawa jedzeniem to prosta sztuczka, która naprawdę wiele zmienia w nastawieniu dzieci do warzyw: z nudnego dodatku stają się one prawdziwą przygodą.

Rodzinne gotowanie z warzyw

Zastanawiając się, jak zachęcić dziecko do jedzenia, warto też rozważyć zaangażowanie go w przygotowanie posiłku. Większość rodziców potwierdza – najlepsze i najchętniej pałaszowane dania dla niejadka to te, które sam ugotował (oczywiście z pomocą mamy i taty). Duma, jaka rozpiera malucha w związku ze sprostaniem obowiązkom zwykle zarezerwowanym dla dorosłych, jak i kontrola nad całym procesem przygotowania jedzenia sprawiają, że nawet warzywa zaczynają smakować jakoś inaczej…

Jeśli masz dostęp do warzyw z własnego ogródka lub działki, dobrym pomysłem jest wtajemniczenie dziecka w sekrety rodzinnego warzywniaka. Kiedy zobaczy na własne oczy, skąd biorą się lądujące na jego talerzu marchewki i rzodkiewki, prawdopodobnie spojrzy na nie bardziej przychylnym okiem. Podobnie może być z zakupami – jeśli podczas wizyty w supermarkecie polecisz dziecku ekscytującą misję samodzielnego odnalezienia warzywnych skarbów, chętniej sięgnie po nie w chwili, kiedy znajdą się już na talerzu.

Poznaj sposoby na zdrowe kości i zęby u dziecka.