Nauka zegara – od czego zacząć?

Nauka odczytywania godzin na zegarze – zwłaszcza tym wskazówkowym – to dla dziecka ogromne wyzwanie. Decydując się na jej wprowadzenie, musimy wykazać się cierpliwością i empatią. Kiedy jest najlepszy czas na naukę zegara? Od czego zacząć i jak postępować? Oto kilka wskazówek!

Sens korzystania z zegara – dziecko musi go dostrzec!

Nauka zegara jest nauką obowiązkową na etapie wczesnoszkolnym. Nie musimy jednak zwlekać z nią do tego czasu, ale zachęcać dziecko do zdobywania tej ważnej umiejętności nieco wcześniej. Zanim natomiast przejdziemy do odczytywania godzin na tarczy, musimy wprowadzić pojęcie czasu i pokazać maluchowi, dlaczego korzystanie z zegara ma sens.

W tym celu możemy wspólnie z dzieckiem mierzyć czas wykonywania różnych czynności, np. mycia zębów, oglądania czy czytania bajki, utrzymania równowagi na jednej nodze, etc. Ponadto możemy wspólnie stworzyć plan dnia (najlepiej sprawdzi się oczywiście plan rysunkowy), na którym zaznaczymy godziny najważniejszych aktywności, jak np. jedzenie poszczególnych posiłków, wyjście na spacer, czytanie przed snem, itp. To na początek wystarczy, aby w ogóle zainteresować dziecko tematem czasu.

Jak nauczyć dziecko literek?

Z cyferkami za pan brat

Nie nauczymy dziecka korzystania z zegara, jeśli uprzednio nie pozna cyfr i liczb. Zanim więc zaczniemy zastanawiać się, jak nauczyć dziecko zegara, upewnijmy się, że potrafi liczyć. W tym celu możemy wykorzystać wiele gier i zabaw edukacyjnych.

Nauka zegara na pewno początkowo będzie sprawiać dziecku trudności. Nic w tym złego czy niepokojącego, bowiem jest to prawdziwe wyzwanie dla każdego juniora. Im więcej zainteresowania i wyrozumiałości okażemy w tym czasie, tym dziecku będzie łatwiej. Możemy sięgnąć po różne pomoce, jak np. zegar do nauki.

Jak nauczyć dziecko myć ręce?

Zegar do nauki godzin

Specjalny zegar do nauki godzin możemy kupić lub wykonać samodzielnie. Istnieje wiele ciekawych modeli. Ciekawą propozycją jest np. zegar w formie puzzli. Kiedy ułożymy je wspólnie z dzieckiem, zobaczymy różne obrazki przy poszczególnych godzinach (np. talerz i sztućce oznaczające porę obiadową, prysznic lub łóżeczko).

Ważne, aby wybrany przez nas model miał wyraźne cyfry na tarczy i wskazówki (dzieci często mylą wskazówkę wskazującą na minuty z tą pokazującą godzinę).

Jak bawić z trzylatkiem?

Od czego zacząć naukę zegara?

Rozpoczynając naukę, skupmy się początkowo na pełnych godzinach. Następnie stopniowo wprowadzajmy naukę minut, a dalej takich wyrażeń jak „po” (np. 10 po 12) i „za” (np. za 15 minut 12). Ucząc dziecko odczytywania godzin na zegarze, możemy też posiłkować się specjalnie przygotowanymi książeczkami, które w bardzo przystępny sposób tłumaczą to zagadnienie.

Pamiętajmy o tym, że dziecko ma prawo nie rozumieć i mylić się podczas pierwszych prób odczytywania zegara, dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Nawet starsze dzieci, które chodzą już do szkoły, niejednokrotnie dopiero szlifują tę umiejętność.

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?