Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Uważasz, że już najwyższy czas, aby twój maluch przestał nosić pieluszki? Dowiedz się, jak nauczyć go korzystać z nocnika.

Są takie momenty w życiu rodzica, kiedy odczuwa on nie tylko ogromną dumę z nowej umiejętności nabytej przez swoją pociechę, ale też związaną z tym… wielką ulgę. Niektóre z czynności, których malec się nauczył, ułatwiają mu bowiem samodzielne funkcjonowanie w różnych sytuacjach np. w przedszkolu, i sprawiają, że codziennych rodzicielskich obowiązków ubywa. Jedną z takich kluczowych kompetencji jest bez wątpienia samodzielne korzystanie z nocnika, a później z toalety.

Nauka korzystania z nocnika zwykle przychodzi dzieciom dość naturalnie i nie powinna sprawiać większych problemów. Przyda się jednak spora doza cierpliwości i… kilka przydatnych trików, które mogą ułatwić ten proces. Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Nauka korzystania z nocnika – kiedy zacząć?

Jako świeżo upieczona mama na pewno zaczęłaś już dostrzegać pewną prawidłowość. Otóż rozwój dziecka nie poddaje się żadnym sztywnym harmonogramom. Zwłaszcza, gdy mowa o nabywanych nowych umiejętnościach i kompetencjach. Podobnie jest z samodzielnym korzystaniem z nocnika.

Zwykle wskazuje się, że dziecko jest gotowe samodzielnie korzystać z toalety między 18. a 24. miesiącem życia. Najważniejsze w tym wypadku jest jednak nie kryterium wieku, a zauważalne zainteresowanie dziecka tym tematem.

Jeśli twoje dziecko:

  • rozumie już proste polecenia i potrafi się do nich zastosować
  • utrzymuje suchą pieluszkę przez ponad 2 godziny
  • jest wyraźnie zaciekawione kwestiami fizjologii i samym nocnikiem

to znaczy, że możesz spróbować nauczyć je samodzielnie korzystać z nocnika, nawet jeśli jest nieco młodsze niż wskazują wspomniane “widełki” wieku.

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Przystępując do nauki korzystania z nocnika, warto mieć na uwadze kilka ważnych zasad i zadbać o szczegóły, które pomogą uprościć dziecku cały proces nauki siadania na nocniku.

O czym musisz pamiętać?

  • Nic tak nie pomoże dziecku zrozumieć, o co tak naprawdę ci chodzi, jak… demonstracja. Pokaż mu, jak siada się na nocniku, i wyjaśnij, że właśnie w ten sposób wszyscy dorośli korzystają z toalety na co dzień. Zachęć je do wstąpienia w ten sposób do klubu “poważnych, dużych ludzi”.
  • Sadzaj dziecko na nocnik ok. 15-30 minut po zakończeniu posiłku. W ten sposób wykorzystasz naturalną tendencję organizmu do wypróżnienia po posiłku i oszczędzisz maluchowi stresu.
  • Nie okazuj swojego niezadowolenia czy zniecierpliwienia, jeśli próby twojej pociechy nie przynoszą rezultatów. Wspieraj je i zachęcaj, by dalej próbowało – aż misja zakończy się sukcesem.
  • Dopilnuj, by dziecko w czasie uczenia się korzystania z nocnika nosiło wygodne ubranka, które w łatwy sposób może samo zdjąć. Jednoczęściowe śpioszki czy kombinezony zdecydowanie się nie sprawdzą i mogą tylko zniechęcić malucha do dalszych prób korzystania z nocnika.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?