Nieśmiałe dziecko – jak je ośmielić?

Twoje dziecko wstydzi się i chowa przed rówieśnikami? Jest nieśmiałe i wycofane w kontaktach z innymi dziećmi? Spokojnie! Możesz coś na to zaradzić. Dowiedz się, jak ośmielić nieśmiałego malucha.

Pewność siebie i śmiałość w kontaktach międzyludzkich to jedna z najbardziej pożądanych cech i to już od najmłodszych lat. Przebojowe dzieci, które nie boją się nawiązywać nowych kontaktów rówieśniczych i otwarcie komunikują swoje potrzeby, opinie czy preferencje, z reguły dużo lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach i znacznie szybciej odnajdują się w nowym środowisku, np. w przedszkolu. Ta cecha jest niezwykle przydatna także w życiu dorosłym.

Nieśmiałe dziecko nie ma więc łatwo – nie dość, że często przytłaczają je lęki i negatywne emocje, to na dodatek zwykle pozostaje w cieniu bardziej odważnych kolegów i koleżanek. Wstydliwość może szybko stać się barierą i przeszkodą, która będzie skutecznie blokować malucha i znacznie utrudniać mu codzienne funkcjonowanie. Jak pomóc nieśmiałemu dziecku, by ułatwić mu życie w społeczeństwie?

Jak pomóc dziecku rozwinąć wyobraźnię?

Nieśmiałość u dzieci – dlaczego jest problematyczna?

W pewnych okresach rozwoju dziecka nieśmiałość i zawstydzanie się są zupełnie normalne i nie należy się nimi martwić. Problemem stają się jednak, gdy zaczynają mieć negatywny wpływ na sposób, w jaki dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej.

Nieśmiałe dziecko w przedszkolu zwykle bardzo chciałoby dołączyć do zabaw kolegów i koleżanek, zintegrować się z pozostałymi członkami grupy i nawiązać przyjaźnie, ale paraliżuje je strach i niemożność przezwyciężenia wewnętrznej blokady. Efekt? Bardzo często izoluje się, nie wykorzystuje w pełni swoich zdolności, ma problemy ze skupieniem uwagi.

Jeśli taki stan przeciąga się i brakuje reakcji ze strony dorosłych, u malucha mogą się pojawić poważne lęki i stres.

Naturalne sposoby na odporność u dzieci

Ćwiczenia dla dzieci nieśmiałych

Rodzice nieśmiałego dziecka powinni więc podjąć pewne kroki i postarać się nie dopuścić do tego, by negatywne skutki jego nieśmiałości przejęły nad nim władzę. Co można zrobić, by pomóc nieśmiałemu maluchowi? Ćwiczenia dla dzieci nieśmiałych zwykle wykorzystują tzw. technikę małych kroczków i powolne oswajanie się z trudnymi dla niego sytuacjami poprzez różnego rodzaju symulacje w zaciszu własnego domu, np.:

  • Występy przed znaną publicznością. Zagranie w przedszkolnym przedstawieniu jest zbyt stresujące? Zacznijcie od prostszej wersji takiego wydarzenia: urządźcie domowy teatrzyk dla dziadków i cioci z twoją pociechą w roli głównej.
  • Kontrolowane ryzyko. By oswoić dziecko z potencjalnymi sytuacjami stresowymi, można zachęcać je do podejmowania niewielkiego, kontrolowanego ryzyka. Skoki z wysokiego fotela wprost w nasze ramiona mogą stanowić dobry trening: pojawi się w nich moment napięcia i niepewności, które jednak szybko zostaną rozładowane i zamienią się w przyjemne wspomnienie.
  • Małe sukcesy i pochwały. Angażuj dziecko do pomocy w domu przy prostych „dorosłych” czynnościach i nie szczędź mu pochwał, gdy wywiąże się ze swojego zadania. To bardzo pomoże w budowaniu jego pewności siebie.

Jak nauczyć dziecko literek?