Biegunka u dziecka. Jak ją zwalczyć?

Biegunka to dolegliwość, która często występuje u małych dzieci. Wynika ona z niedojrzałości układu pokarmowego, ale też z większej wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Jak wspomóc organizm dziecka w tym trudnym czasie?

Biegunka jest dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn. Powoduje problemy jelitowo-żołądkowe i objawia się częstszym oddawaniem wodnistych stolców, złym samopoczuciem, brakiem apetytu.

Dla dzieci jest to szczególnie trudny czas. Warto wiedzieć, co zrobić, by pomóc im go przetrwać i w jaki sposób złagodzić objawy dolegliwości. Biegunki bowiem nie należy hamować, a jedynie wesprzeć organizm w walce z infekcją.

Dlaczego biegunki często zdarzają się u dzieci?

Układ trawienny małych dzieci jest niedojrzały i może gwałtowniej reagować na produkty dostarczane z zewnątrz. To może stanowić jedną z przyczyn pojawiania się problemów z wypróżnianiem.

Inną może być niewłaściwa higiena – dzieci często wkładają do buzi różne przedmioty, nie zawsze mają przy tym czyste ręce. To dla nich naturalne zachowanie – przez jamę ustną poznają tekstury, smaki, zapachy, ponieważ są one wyposażone w szereg receptorów, które pozwalają im poznawać świat.

Kolejną rzeczą jest zmiana środowiska – dzieci, które chodzą do przedszkola, stykają się z innymi drobnoustrojami niż te, które znajdują się w ich otoczeniu na co dzień. To również może wywoływać różne reakcje ze strony organizmu, m.in. żołądkowo-jelitowe.

Czy hamować biegunkę u dziecka?

Biegunki nie należy hamować. Dlaczego? Jeśli jej przyczyną jest infekcja, organizm musi pozbyć się drobnoustrojów, które je wywołały. Można jednak łagodzić jej objawy i w ten sposób poprawiać komfort dziecka.

Ulgę w problemie może przynieść masowanie brzuszka oraz robienie maluchowi ciepłych okładów np. za pomocą termoforu lub rozgrzanej żelazkiem pieluszki albo bawełnianego ręcznika. Warto też udzielić dziecku wsparcia psychicznego, bo biegunka zwykle napawa dzieci lękiem. Czytanie ulubionych książek, wspólne rysowanie czy układanie puzzli pomogą dziecku odwrócić uwagę od dolegliwości i przetrwać ten trudny czas.

Rola nawadniania

Istotną rolę odgrywa nawadnianie organizmu zarówno wodą, jak i ziołami, które mogą poprawić samopoczucie. Małym dzieciom można podać delikatny napar z rumianku lub kopru włoskiego, przedszkolakom miętę. Oprócz tego konieczne jest uzupełnianie elektrolitów, które w czasie biegunki szybko są wypłukiwane z organizmu. Nawadnianie jest kluczowe, ponieważ dzieci szybko się odwadniają.

W czasie biegunki lepiej zrezygnować z soków, gazowanych napojów (które zresztą i tak nie są zalecane dzieciom), mocnej herbaty. Dobrze wybierać gotowane napary, które dziecko lubi i które będzie chętnie piło.

Produkty działające łagodząco na układ pokarmowy

Ważna jest także dieta, która powinna być lekkostrawna. W czasie dolegliwości żołądkowych lepiej zrezygnować z podawania dziecku surowych warzyw i owoców oraz soków na rzecz gotowanych warzyw, które nie podrażnią dodatkowo żołądka. Sprawdzi się gotowana marchewka np. z ryżem czy delikatny krupnik z gotowanymi marchwią, pietruszką i ziemniakami. Dzieciom można także podać lekki rosołek gotowany na chudym drobiu.

Gdy objawy zaczną powoli łagodnieć, można włączać kolejne produkty do diety takie jak kasza jaglana ugotowana z owocami czy kasza kuskus, które również są łagodne dla układu pokarmowego. Z podawaniem surowych owoców oraz ciężkostrawnych produktów lepiej zaczekać, aż dziecko dojdzie do pełnego zdrowia.

Wspieranie mikroflory jelitowej

Po biegunce warto utrzymać lekkostrawną dietę i powoli odbudowywać mikroflorę jelitową. Dobrze dość szybko włączyć produkty, które są źródłem dobrych bakterii probiotycznych, np. przetwory mleczne takie jak kefiry czy jogurty oraz niepasteryzowane sery. Pomogą one przywrócić równowagę w jelitach. Podobne działanie mają kiszone warzywa, które również należy z czasem włączyć do diety oraz produkty, będące źródłem błonnika, wspomagającego pracę jelit. Są to m.in. pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce.

Po konsultacji z pediatrą można dziecku podać także probiotyk, co pomoże wesprzeć jego mikroflorę jelitową. Estabiom Baby i Estabiom Junior to suplementy diety, które zawierają dobre szczepy bakterii oraz witaminę D3, która wspiera odporność.