Czy probiotyki mogą wpływać na układ nerwowy?

Probiotyki wspomagają utrzymanie równowagi w mikroflorze jelitowej. Z badań wynika jednak, że mogą również oddziaływać na pracę układu nerwowego. 

Probiotyki to suplementy diety zawierające różne szczepy bakterii, które podawane w odpowiednich ilościach mogą pozytywnie oddziaływać na mikroflorę jelitową i wspomagać kondycję zdrowotną człowieka. Jak wynika z definicji Światowej Organizacji Zdrowia, kluczowe jest właściwe dobranie szczepów bakterii, ponieważ nie wszystkie oddziałują na organizm w ten sam sposób.  

Badania nad mikroflorą jelitową są stosunkowo młode, a my znamy jedynie ułamek mikroorganizmów bytujących w przewodzie pokarmowym. To, co już wiemy, jest jednak bardzo obiecujące – niektóre szczepy bakterii mogą sprzyjać zachowaniu równowagi we florze bakteryjnej, wspierając w ten sposób funkcjonowanie układu pokarmowego.  

Jak probiotyki wpływają na organizm?

Probiotyki przede wszystkim pozytywnie oddziałują na pracę przewodu pokarmowego. Mogą usprawniać perystaltykę jelit i przyspieszać czynności trawienne, a także wpływać na zwiększone wchłanianie witamin i mikroelementów1. Badania kliniczne potwierdzają, że w ten sposób oddziałują na jelita m.in. szczepy bakterii Bifidobacterium bifidum czy Lactobacillus plantarum. 

Czy stan jelit może mieć wpływ na pracę mózgu?

Przyjmując probiotyki, wspieramy nie tylko mikroflorę jelitową, ale również oś mózgowo-jelitową, przenoszącą informację z jelit do mózgu (i w drugą stronę również). Istnieje coś takiego jak jelitowy układ nerwowy (ang. enteric nervous system, ENS), którego zadaniem jest komunikacja z ośrodkowym układem nerwowym.

Ścieżka informacji z ENS do OUN (ośrodkowego układu nerwowego) biegnie przez rdzeń kręgowy, nerw błędny, nerw miedniczny oraz ścieżki współczulne. Zadaniem jelitowego układu nerwowego jest opieka nad właściwym przebiegiem funkcji trawiennych2. 

Czy dieta może wpływać na nastrój?

Warto pamiętać, że na stan mikroflory jelitowej wpływa dieta. To, co jemy, oddziałuje na nasz układ nerwowy i na samopoczucie, w znacznej mierze wpływając na kondycję psychiczną. Dieta zachodnia, pełna cukru, węglowodanów i produktów wysokoprzetworzonych może doprowadzić do zaburzeń równowagi naturalnej mikroflory jelitowej, a także przyczynić się do pogorszenia nastroju.  

W zbilansowanej i zdrowej diecie powinny znaleźć się produkty pozytywnie wpływające na pracę układu trawiennego. Zaliczają się do nich przede wszystkim produkty zbożowe, warzywa i owoce bogate w błonnik (grube kasze, pieczywo razowe, rośliny strączkowe, brukselka, kapusta, marchewka) oraz produkty bogate w szczepy bakterii kwasu mlekowego (kefiry, jogurty naturalne, maślanki, kiszone warzywa i owoce). Stosując zdrową dietę, dbamy zarówno o swoje jelita, jak i o układ odpornościowy oraz nerwowy.