Czy kobieta w ciąży powinna przyjmować suplementy? [WYWIAD]

Suplementacja jest zalecana kobietom w ciąży. O tym, jakie suplementy warto przyjmować w ciąży, opowiada dietetyk Katarzyna Gąsior.

Czy warto dbać o suplementację w czasie ciąży?

Katarzyna Gąsior: Idealnym rozwiązaniem byłaby zbilansowana dieta i ograniczenie suplementacji do minimum. Jednak prawidłowe odżywianie i zaspokajanie wszystkich potrzeb na składniki mineralne i witaminy w ciąży byłoby ogromnym wyzwaniem dla każdej mamy. W obecnych czasach suplementacja przed zajściem w ciążę i w ciąży jest dużym ułatwieniem.

Oczywiście, możemy np. odstawić kwasy DHA na rzecz spożywania w tygodniu przynajmniej 2 porcji tłustych ryb, czy wapnia, jeśli dziennie spożywamy ok. 100 g twarogu czy 20 g orzechów, a także witaminy D, jeśli mamy to szczęście, że okres ciąży przypada w wakacje. Takie decyzje trzeba jednak konsultować z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

Jakie suplementy warto przyjmować w ciąży?

Wiele mikroelementów wpływa na prawidłowy rozwój narządów dziecka, a także na zdrowie matki. Dla każdej matki najważniejsze jest zdrowie jej dziecka.

Składniki najważniejsze dla prawidłowego przebiegu ciąży to:

  • Kwas foliowy – niedobór tego pierwiastka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, a także może przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia wad serca oraz poronień. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne potwierdza rekomendację suplementacji w okresie planowania ciąży (co najmniej 6 tygodni przed planowanym poczęciem).
  • Witamina D – wpływa na utrzymanie prawidłowej gęstości mineralnej kości i modulowanie funkcji układu odpornościowego. Kobiety ciężarne szczególnie powinny zadbać o jej dostarczanie ze względu na większą utratę wapnia z kości. Dzienna dawka tej witaminy w diecie wynosi do 2000 IU na dobę. Kobiety w ciąży powinny korzystać jak najczęściej ze słonecznych spacerów.
  • Magnez – wpływa na prawidłową gospodarkę mineralną kości, jego niedobór może zwiększać kurczliwość mięśni i podnosić ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – właściwa ich zawartość w diecie wpływa na prawidłowy rozwój siatkówki oka płodu, wydłużenie czasu trwania ciąży, wzrost masy urodzeniowej noworodka i spadek ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego.
  • Żelazo – u kobiet ciężarnych często stwierdza się niedokrwistość niedoborową, która może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Zapotrzebowanie na żelazo jest różne w zależności od wieku ciążowego. Dla kobiety, której masa ciała wynosi około 55 kg, dzienne zapotrzebowanie w I trymestrze wynosi 0,8 mg, w II trymestrze 4-5 mg, a w III trymestrze powyżej 6 mg (w ostatnich 6-8 tygodniach ciąży sięga 10 mg na dobę).Przyjmowanie żelaza powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Może ono bowiem być przyczyną kłopotów z wypróżnianiem np. zatwardzeniem. Niezastąpionym źródłem żelaza są zielone części warzyw.

Czy można w ciąży przesadzić z suplementacją?

Wszystkim pacjentkom zawsze powtarzam, że umiar w diecie jest najważniejszy. To samo dotyczy suplementacji. Odpowiedni poziom większości witamin oraz składników mineralnych  można przekroczyć. Tak jak możemy cierpieć na niedobory witamin i pierwiastków, tak i możemy mieć ich nadmiar w organizmie.

Nadmiar witamin działa na organizm destrukcyjnie. W jaki sposób? Na przykład zbyt duże dawki witaminy A mogą. Witamina D podawana noworodkowi w dawkach znacznie większych niż zalecane, może sprawić, że dziecko będzie miało poważne kłopoty ze snem i stanie się nadpobudliwe. Między innymi dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy oznaczyć stężenie witamin i składników mineralnych, a dopiero później dobrać odpowiednie stężenia preparatów.

Czy suplementacja jest dla każdej kobiety w ciąży?

Tak, ale każdorazowo powinna być dobierana indywidualnie za wyjątkiem kwasu foliowego, który zalecany jest wszystkim kobiety w ciąży.


wywiad z Katarzyną Gąsior

Mgr inż. Katarzyna Gąsior

Jestem dyplomowanym dietetykiem klinicznym, ukończyłam wyższą uczelnię SGGW na kierunku żywienie człowieka.

Posiadam certyfikaty w konkretnych specjalizacjach dietetycznych m.in. dietetyka kliniczna, sportowa, żywienie kobiet w ciąży, immunodiagnostyka nietolerancji pokarmowych oraz psychodietetyka.

Na co dzień prowadzę prywatną praktykę w swoim gabinecie. Brałam udział w ogólnopolskim programie do zwalczania otyłości i cukrzycy u dzieci. Na co dzień jestem także wykładowcą żywieniowym w prywatnych firmach i klinikach

Specjalizuje się w dietetyce klinicznej co oznacza, że leczę dietą pacjentów dorosłych oraz dzieci. Prowadzę pacjentów ze wszystkimi jednostkami chorobowymi m.in z : otyłością kliniczną, alergiami pokarmowymi, cukrzycą, nadciśnieniem, zespołem jelita drażliwego, otłuszczeniem wątroby, niewydolnością trzustki, Haschimoto, niedoczynnością tarczycy, nowotworami, dną moczanową, celiakią, cholestazą w ciąży oraz wiele innych.

Prowadzę także osoby z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia) oraz kobiety w ciąży i mamy karmiące lub mające problem z powrotem do swojej ,,starej’ wagi.

Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia łączącego zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną. Na co dzień jestem szczęśliwą mamą prawie 5 letniej Liliany i 10 miesięcznej Ady.