Czym jest zbilansowana dieta? [WYWIAD]

Co powinno znaleźć się w zbilansowanej diecie, a jakich produktów należy unikać? O zdrowym odżywianiu i wpływie modnych diet na organizm opowiada dietetyk kliniczny Hanna Stolińska.

Zbilansowana dieta – to znaczy jaka?

Dietetyk kliniczny Hanna Stolińska: Zbilansowana dieta to taka, w której brana jest pod uwagę piramida żywieniowa. Ważne, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość warzyw i owoców, które są kluczowe w naszym jadłospisie.

Ważne jest, by regularnie sprawdzać czy posiadamy niedobory konkretnych składników. Uważam, że dopiero wtedy można stosować dietę, która będzie uzupełniać w witaminy nasz organizm.

Choć nie jestem zwolenniczką konkretnych diet, warto być systematycznym oraz połączyć dietę z aktywnością fizyczną, aby zobaczyć skutki, jakie chcielibyśmy uzyskać.

Wiele się mówi o tym, że zdrowa i zbilansowana dieta pomaga zachować dobrą kondycję fizyczną. Czym tak naprawdę jest „zbilansowana dieta”?

Pojęcie „zbilansowanej diety” niełatwo jest zdefiniować. Trzeba pamiętać o równowadze, odpowiednim nawodnieniu organizmu i aktywności. W dzisiejszym świecie trudno jest być systematycznym, jesteśmy zestresowani, zabiegani i często podjadamy, co nie ułatwia nam sprawy. Dostarczajmy naszemu organizmowi więcej warzyw, owoców i pijmy więcej wody. Starajmy się ograniczać węglowodany proste, czyli cukry oraz złe tłuszcze.

Jakich składników nie powinno zabraknąć w zdrowej diecie?

Bardzo ważne jest, by jak we wszystkim zachować umiar. Powinno się uzupełniać poziom witamin np. przez suplementację, jeżeli trudno jest nam uzupełnić je samą dietą. W szczególności często występują niedobory witaminy B, D i A oraz żelaza. Niedobory witaminy D często występują w Polsce, ponieważ mamy bardzo mało słońca i zapominamy, aby zadbać o odpowiednią ilość tej właśnie witaminy.

Jaką rolę w diecie odgrywają witaminy i składniki mineralne?

Witaminy i sole mineralne odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego ciała. Organizm często wysyła nam sygnały, że potrzebuje jakiegoś składnika, np. białe plamy na paznokciach oznaczają niedobór wapnia, żelaza albo witamin z grupy B . Warto uważnie obserwować swoje ciało, bo wtedy jesteśmy w stanie zauważyć zmiany świadczące o zwiększonym zapotrzebowaniu na dany pierwiastek.

Co powinno znaleźć się w naszym jadłospisie, a czego należy unikać?

Warto sprawdzić, jakie mamy alergie pokarmowe, aby móc dostarczać organizmowi składników, które potrzebuje i na które reaguje w odpowiedni sposób. Warzywa, szczególnie te zielone oraz nowalijki dostępne na rynku, to źródło cennych witamin i minerałów. Korzystajmy ze sprawdzonych upraw, aby mieć pewność, że warzywa i owoce nie są pryskane. Kefiry, maślanki i jogurty naturalne to zdrowe kultury bakterii, które są każdemu potrzebne – pamiętajmy o zadbaniu o zdrowe jelita.

Dieta na bazie zup czy soków, dieta kapuściana, dieta białkowa – czy modne diety wybiórcze są zdrowe?

Żadna dieta, która jest wybiórcza, nie ma dobrego wpływu na nasz organizm. Często takie diety powodują efekt jo-jo. Chudniemy, a potem znowu przybieramy na wadze. Niestety, te diety nie zawsze są zdrowe, bo dostarczają jednych składników zbyt mało, a innych zbyt dużo – nasz organizm szybko zaczyna to odczuwać. Częste zmęczenie, senność, stres i sińce pod oczami – to tylko kilka skutków spowodowanych przez diety wybiórcze.


ekspert dietetyki Hanna Stolińska

Hanna Stolińska

Doktor nauk o zdrowiu, dietetyk kliniczny. Siedem lat pracowała w Instytucie Żywności i Żywienia. Obecnie prowadzi własny gabinet. Pomaga osobom z problemem nadwagi i otyłości, cierpiącym na choroby dietozależne, oraz będącym na dietach alternatywnych (ze szczególnym uwzględnieniem diet roślinnych). Prowadzi również szkolenia dla dietetyków i lekarzy oraz wykłady dla dzieci, rodziców i osób starszych.

Współpracuje z Narodowym Programem Zdrowia i przy realizacji kampanii społecznych. Bierze udział w programach i projektach naukowo- badawczych. Przekazuje wiedzę żywieniową również poprzez liczne wystąpienia telewizyjne, i radiowe oraz pisanie artykułów naukowych i popularnonaukowych. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych, autorka lub współautorka cenionych książek o odżywianiu.