Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty, ile razy w roku go odwiedzać i jak najlepiej zadbać o zęby maluszka. Poznaj odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.

1. Czas na pierwszą wizytę

Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć, gdy u maluszka zaczną pojawiać się pierwsze zęby. Zazwyczaj ma to miejsce około 8. miesiąca życia. Na wizycie dowiesz się, jak prawidłowo dbać o zęby dziecka w tym okresie, kiedy pojawić się kolejny raz i na co zwracać uwagę. Myślenie – to mleczaki i tak wypadną, więc nie trzeba tak bardzo się o nie troszczyć – jest błędne.

W przypadku zębów mlecznych próchnica postępuje dużo szybciej i nieleczona może prowadzić do chorób dziąseł, które mogą utrzymywać się jeszcze długo po pojawieniu się stałych zębów. Dentystę, od momentu pojawienia się pierwszych zębów, najlepiej odwiedzać regularnie co pół roku, a na pewno nie rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy.

2. Prawidłowa higiena to podstawa

Regularne wizyty to jedno, ale równie ważne, o ile nie ważniejsze jest to, w jaki sposób dbasz o zęby dziecka na co dzień. Gdy pojawią się pierwsze mleczaki, w zależności od tego, jak szybko rosną i czy rozwijają się w prawidłowy sposób, poradź się dentysty, jak najlepiej je pielęgnować. Przy pojedynczych zębach wystarczająca może być sama szczoteczka. Przy pełnym uzębieniu warto włączyć do codziennej higieny nitkowanie i płyny do płukania jamy ustnej.

Przy wadach zgryzu konieczne mogą okazać się dodatkowe akcesoria: tzw. wyciorki do przestrzeni międzyzębowych czy irygatory. Niezwykle istotna jest też poprawna technika czyszczenia. Aby nauczyć dziecko prawidłowo myć zęby, możesz kupić specjalne tabletki lub płyny barwiące zęby. Dzięki temu łatwo zamienisz mycie zębów w zabawę i szybko ocenisz, czy dziecko poprawnie je czyści.

3. Dodatkowe wsparcie dla zdrowych i mocnych zębów

W utrzymaniu zdrowych i mocnych zębów dziecka równie ważna jest dieta. Negatywny wpływ na stan szkliwa ma cukier, który sprzyja jego demineralizacji. Dlatego ograniczaj go w diecie dziecka. Także ten znajdujący się w owocach lub sokach. Najlepiej spożywać je do posiłków, bo powstające z cukru szkodliwe dla szkliwa kwasy szybciej są wtedy rozkładane. Na stan szkliwa istotny wpływ ma wapń, dlatego nie może go zabraknąć w diecie maluszka. Jego najlepszym źródłem jest nabiał. Jeśli dziecko ma jednak alergię na laktozę lub jej nietolerancję, pomyśl o suplementach diety z dodatkiem tego minerału.

Ważna jest też witamina D, która przyczynia się do prawidłowego rozwoju zębów dziecka. Powstaje ona w organizmie pod wpływem słońca, dlatego postaraj się, aby dziecko każdego dnia znalazło się choć 15 minut na słońcu. Gdy nie ma go za dużo o danej porze roku, warto pomyśleć o suplementach diety z witaminą D.