Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać?

Poród zbliża się wielkimi krokami? Sprawdź, jak przygotować się na przyjście dziecka na świat – co jest niezbędne dla niemowlaka, z czego możesz zrezygnować i jak skompletować wyprawkę.

1. Ubranka dla noworodka

Nie musisz od razu kompletować całej szafy ubrań dla dziecka. Pamiętaj, że niemowlak bardzo szybko rośnie i części ubranek możesz nawet nie mieć okazji mu założyć. Jaka ilość sprawdzi się na początek? Pomyśl o ośmiu sztukach pajacyków i body, trzech lub czterech parach spodenek, czterech parach skarpet, trzech czapeczkach, trzech śliniakach oraz okryciu wierzchnim. To najlepiej zda egzamin w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Gdy okaże się, że maluch często się brudzi, bo na przykład ulewa mu się wiele razy w ciągu dnia i nie masz siły na ciągłe pranie, w każdej chwili możesz łatwo i szybko coś przecież dokupić.

2. Pieluchy – jednorazowe czy wielorazowe?

Coraz popularniejsze stają się pieluchy wielorazowego użytku, które są bardziej przyjazne środowisku. Nie mają nic wspólnego z tetrowymi i są wykonane z przyjaznych dla skóry dziecka materiałów. Wybór pieluch jest jednak sprawą indywidualną. Zdarza się, że te wielorazowe są mniej chłonne i przez to, że dłużej trzymają wilgoć, mogą powodować dyskomfort u maluszka. Inne dzieci mogą z kolei podrażniać syntetyczne pieluchy jednorazowe.

Coraz częściej w sklepach pojawia się trzecia kategoria pieluch – bardziej przyjazne środowisku pieluchy jednorazowe wykonane z materiałów biodegradowalnych, na przykład bambusowe. Nie musisz oczywiście decydować się na jedne i konkretne jeszcze przed porodem. Możesz potestować różne rodzaje i ocenić, co najlepiej sprawdza się akurat u was.

3. Najważniejsze akcesoria

Oprócz łóżeczka, wózka, fotelika samochodowego i przewijaka lub wielofunkcyjnej maty, przydatna będzie też torba na spacery, śpiwór do spania, który jest dużo lepszy od kołderki, bo dziecko nie będzie odkrywać się w nocy.

Niezbędna będzie też wanienka, termometr, ręczniki, kocyki, płyn do mycia oraz emolienty, jeśli dziecko ma problemy ze skórą. Jeżeli nie karmisz wyłącznie piersią, potrzebujesz też co najmniej dwóch butelek i dopasowanych do nich smoczków, podgrzewacza oraz pojemnika na mieszankę.

4. Wsparcie odporności

Czasem, aby dziecko jak najlepiej się rozwijało i było w jak najlepszej formie, przydatne mogą okazać się suplementy, np. probiotyk dla niemowląt.