Probiotyki a trawienie – 3 oznaki organizmu, które wskazują, że warto po nie sięgnąć

Probiotyki to żywe szczepy bakterii, które mogą kolonizować jelita, co niesie szereg korzyści prozdrowotnych, m.in. dotyczących wspierania procesów trawiennych. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po probiotyki?

Probiotyki to żywe szczepy bakterii, które podawane w odpowiednich ilościach mogą mieć pozytywny wpływ na organizm.

Co to właściwie oznacza? Że probiotyki mogą sprzyjać kolonizacji jelit dobrymi bakteriami, które wspierają równowagę we florze bakteryjnej jelit. Z tego względu poleca się sięgać po nie po przebyciu antybiotykoterapii, kiedy ze szczególną dbałością trzeba zadbać o odnowienie zróżnicowania środowiska w jelitach. Ale po probiotyki warto sięgać także w innych sytuacjach.

Kiedy warto sięgnąć po probiotyki?

Probiotyki wspierając pracę jelit, działają stabilizująco na stan mikroflory jelitowej i pomagają zachować w niej równowagę. Silne jelita przyczyniają się do prawidłowych procesów trawiennych i właściwego metabolizmu, co bezpośrednio przekłada się na nasze codzienne funkcjonowanie.

Jeśli równowaga w mikroflorze jelitowej zostaje zachwiana, a układ trawienny pracuje nierównomiernie, możemy to odczuć.

Jeśli zauważymy, że nasze trawienie potrzebuje wsparcia, przyjrzyjmy się uważniej swojej diecie. Zwykle znajduje się tam klucz do wielu pytań związanych z naszą kondycją zdrowotną.

Jak wspomóc pracę układu trawiennego?

Aby wspomóc procesy trawienne, warto zrezygnować z kilku rodzajów produktów. Są to między innymi produkty mączne, które mogą działać zapychająco na pracę jelit, spowalniając ich perystaltykę. Białe makarony, kasze, ryże, pieczywo są też wysokokaloryczne, więc ich ograniczenie zadziała również korzystnie na naszą wagę.

Dobrze jest także wykluczyć z codziennego jadłospisu słodycze, gotowe dania, fast foody oraz produkty wysokoprzetworzone.

Dla prawidłowej pracy jelit ważny jest także… ruch. Aktywność fizyczna pozwala przyspieszyć metabolizm, pobudzić procesy trawienne i usprawnić usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Warto ruszać się codziennie, przynajmniej przez 30 minut, by dotlenić organizm, zadbać o właściwą ruchomość stawów, a także wspomóc pracę układu trawiennego.

Trawienie a nawadnianie

Procesy trawienne wspiera także odpowiednia ilość płynów. Wypijanie co najmniej 2 litrów wody niegazowanej dziennie wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego, sprzyja także transportowaniu pokarmów po układzie pokarmowym. To takie proste – 8 szklanek wody dziennie wystarcza, by zadziałać korzystnie na organizm.

Kiedy pomocne może być stosowanie dobrych bakterii probiotycznych?

Wspomagając trawienie, warto zadbać o to, by w diecie znalazła się również dobra ilość bakterii probiotycznych. Produkty bogate w bakterie kwasu mlekowego takie jak kiszone warzywa i owoce, poddawane fermentacji produkty mleczne (jogurty, kefiry) mogą sprzyjać zachowaniu równowagi w mikroflorze jelitowej i prawidłowej pracy jelit.

Podsumowując, aby przeciwdziałać trzem najczęstszym problemom z trawieniem (spowolnionej perystaltyce jelit, gazom, problemom z wypróżnieniami), warto przyjrzeć się swojej diecie, zadbać o właściwe nawodnienie i ruch. Dobrze także wzbogacić jadłospis w dobre bakterie probiotyczne.