5 rzeczy, które warto wiedzieć o probiotykach

Probiotyki to dobre bakterie, które mogą znajdować się np. w żywności, czy w suplementach diety. Mogą pozytywnie wpływać na pracę organizmu człowieka, dlatego warto poznać je bliżej.

Probiotyki (z gr. „pro bios” – dla życia) to żywe kultury bakterii, które mogą mieć działanie prozdrowotne. Przyczyniają się do utrzymania równowagi w mikroflorze jelitowej. Oprócz tego pełnią wiele innych ważnych funkcji.

Jak probiotyki wpływają na pracę organizmu?

Dobre bakterie probiotyczne mogą wywoływać szeroki wpływ na organizm. Ich rola we właściwym funkcjonowaniu mikroflory jelitowej jest nieoceniona. Dotyczy to nie tylko ich dobroczynnego działania w układzie trawiennym.

Warto też wiedzieć, że unikatowy system osi mózgowo-jelitowej, łączy jelita z układem nerwowym. W 90 procentach to jelita przesyłają informacje do mózgu, dlatego nazywa się je drugim mózgiem.

To, co jemy, przekłada się na funkcjonowanie mózgu

Dieta bogata w produkty dbające o zachowanie równowagi w mikroflorze jelitowej wpływa także korzystnie na mózg. Powszechnie mówi się o tzw. „diecie dla mózgu”. To sposób odżywiania, który dostarcza organizmowi odpowiednich dawek:

  • nienasyconych kwasów tłuszczowych – znajdziemy je w rybach morskich, owocach morza, ale też orzechach, soi, ziarnach, kiełkach, olejach roślinnych, oliwie z oliwek;
  • witamin z grupy B – występują w roślinach strączkowych, orzechach, jajach;
  • witaminy A – znajdziemy je w tłustych rybach, jajach, szpinaku, jarmużu;
  • witaminy E – występuje w migdałach, orzechach, olejach roślinnych, czarnej porzeczce, brukselce;
  • magnezu – dostarczymy go, jedząc płatki owsiane, produkty pełnoziarniste, kakao, produkty mleczne takie jak kefir czy jogurt naturalny;
  • cynku – znajdziemy go w pestkach (np. dyni, słonecznika), owocach morza, jajach, kaszy gryczanej;
  • lecytyny – występuje w soi, rzepaku, ziarnach słonecznika, jajach;
  • antyoksydantów – znajdziemy je w warzywach i owocach np. w awokado, czarnej porzeczce, malinach czy jagodach.

Dlaczego uczniowie powinni stosować dietę bogatą w bakterie probiotyczne?

Uczniowie, którzy dużo czasu spędzają na przyswajaniu wiedzy, powinni spożywać produkty z tzw. diety dla mózgu. Usprawnia ona pamięć, koncentrację, poprawia myślenie przyczynowo-skutkowe oraz zdolność kojarzenia faktów.

Warto je wzbogacić również o dobre bakterie probiotyczne, które mogą przyczynić się do utrzymania równowagi w mikroflorze jelitowej.

Rola probiotyków w organizmie

Probiotyki to zatem nie tylko bakterie, które przyjmuje się w czasie antybiotykoterapii. Pełnią one ważne role w organizmie, ponieważ:

Gdzie znajdziemy dobre bakterie probiotyczne?

Dobre bakterie probiotyczne znajdziemy w” kuchni. Występują niemal we wszystkich kiszonych warzywach, ale ich zawartość może się różnić w zależności od produktu, po który sięgniemy. I tak, znajdziemy je zarówno w kiszonej kapuście, ogórkach, jak i burakach czy pomidorach.

Oprócz tego dobrym źródłem bakterii są również przetwory mleczne takie jak kefir czy jogurt naturalny. Kefiry mogą zawierać nawet 10 różnych szczepów bakterii, dlatego uważa się je za najbardziej wartościowe z tej grupy.

Probiotyki znajdziemy także w produktach roślinnych, które zostały poddane procesowi fermentacji, np. kefirach sojowych.

Dobre bakterie możemy dostarczyć naszym małym uczniom, sięgając po konsultacji z pediatrą po suplementy diety. Estabiom Junior to produkty, w których składzie znajdują się dobre szczepy bakterii oraz witamina D3, która wspiera odporność.