Probiotyki po antybiotykoterapii niemowląt

Po terapii antybiotykiem równowaga w mikroflorze jelitowej zostaje zachwiana. Bardzo ważne jest wspieranie mikrobiomu w tym okresie, by jak najszybciej odbudować równowagę flory jelitowej. Jak to zrobić?

Gdy niemowlę zaczyna chorować, rodzice bardzo się martwią. Małe dziecko nie jest w stanie zakomunikować im, co mu dolega, dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie maluszka i wychwycenie wszystkich zmian w zachowaniu dziecka. Gdy choroba okazuje się poważna i konieczne jest podanie antybiotyku dziecku, warto zadbać o mikroflorę jelitową maluszka po antybiotykoterapii.

Jakie skutki antybiotykoterapia wywołuje w mikroflorze jelitowej?

Antybiotyki zwalczają wszystkie rodzaje bakterii, niszczą bakterie o charakterze patogennym, które odpowiadają za wywoływanie chorób i infekcji, ale i dobre bakterie.

To sprawia, że środowisko w jelitach staje się jałowe, mniej różnorodne, bardziej podatne na podrażnienia i uszkodzenia. Skład mikroflory jelitowej ulega zmianie, co zmienia jej naturalną równowagę. Jej odbudowanie zajmuje bardzo dużo czasu, dlatego tak ważne jest wspieranie organizmu po  antybiotykoterapii za pomocą dobrych bakterii probiotycznych.

Jakie składniki powinien zawierać probiotyk dla niemowlaka?

Probiotyki dla maluszków zawierają żywe szczepy bakterii, które wspierają przywrócenie balansu we florze jelitowej. Kupując probiotyk dla niemowlaka, warto dokładnie czytać skład produktu. Dobry probiotyk nie musi składać się z wielu szczepów bakterii – czasem lepiej sięgnąć po preparat, który zawiera jeden lub dwa szczepy, ale dobrze przebadane o udowodnionym działaniu wspierającym mikroflorę jelit. Takim probiotykiem jest m.in. Estabiom Baby, suplement diety, który zawiera jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakteryjnych – Lactobacillus rhamnosus GG oraz Bifidobacterium breve BR03. Wspomaga on naturalny mikrobiom.

Po wyborze odpowiedniego produktu warto także sprawdzić, w jaki sposób należy go przechowywać. Na opakowaniu powinny znaleźć się informacje wskazujące, w jakiej temperaturze przechowywać probiotyk. Niektóre z probiotyków dostępnych na rynku trzeba przechowywać w lodówce, inne (tak jak Estabiom Baby), są stabilne w temperaturze pokojowej i nie muszą być przechowywane w lodówce.

Jak podawać probiotyk niemowlakowi?

Większość probiotyków dla niemowląt mają postać kropelek, dlatego łatwo aplikuje się je dzieciom. Można również je rozpuścić w odciągniętym mleku mamy, a w przypadku starszych niemowląt – w wodzie. Podając je maluchom, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących ilości probiotyku do podania.