Dieta na mocne i zdrowe kości u przedszkolaka

Mocne kości u dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Jaka dieta na mocne kości i jakie witaminy sprawdzą się najlepiej? Czy i jakie suplementy do podawania dziecku na wsparcie jego układu kostnego warto rozważyć? Dowiedz się tutaj.

Mocne kości u dziecka – jakie witaminy i minerały są niezbędne?

Dla odpowiedniego rozwoju szkieletu i kości dziecka już w okresie życia płodowego niezbędne są przede wszystkim witamina D oraz wapń. Potrzebne są też oczywiście inne składniki odżywcze, ale te dwa są kluczowe dla zdrowych kości, mięśni oraz w późniejszym okresie – zębów.

Witamina D3 warunkuje prawidłowy metabolizm wapnia, a ten jest podstawowym budulcem kości i zębów. W przypadku niedoborów witaminy D może dojść do szeregu nieprawidłowości w rozwoju szkieletu dziecka, nawet do odwapnienia kości i w efekcie do groźnej choroby układu kostnego – krzywicy.

Odpowiednia ilość witaminy D3 jest szczególnie potrzebna na wczesnym etapie rozwoju, kiedy dziecko intensywnie rośnie. U przedszkolaków mogą objawiać się także gorszym stanem zębów, które będą bardziej podatne na próchnicę oraz ogólnym gorszym samopoczuciem, ponieważ witamina D jest również niezbędna dla odpowiedniego funkcjonowania układu odpornościowego.

Naturalne źródła witaminy D3

Głównym źródłem witaminy D3 są promienie słoneczne, pod których wpływem w skórze wytwarzana jest witamina D3. Z tego względu zaleca się eksponowanie skóry dziecka na słonce przez minimum 15 minut dziennie, w godzinach 10-15. Jest to jednak zasadne jedynie latem, kiedy kąt padania promieni słonecznych jest wystarczający do pobudzenia syntezy witaminy D3.

W innych porach roku konieczna jest suplementacja tej witaminy.

Dieta na mocne kości

Dieta na mocne kości u dziecka powinna uwzględniać produkty zawierające wapń oraz witaminę D. Bogatymi źródłami wapnia są przetwory mleczne i samo mleko oraz sery. Warto podawać dziecku naturalne kefiry i jogurt, których spożywanie jest przy okazji świetnym sposobem na uzupełnienie mikrobiomu u dziecka, czyli flory bakteryjnej jelit. Wapń znajduje się także np. w migdałach.

Produkty spożywcze zawierające witaminę D to przede wszystkim ryby morskie, tran, a także oleje roślinne. Należy jednak pamiętać, że uzupełnienie witaminy D jedynie za pomocą diety jest praktycznie niemożliwe. Dieta na mocne kości to ważna sprawa, ale warto ją dodatkowo wspierać.

Witaminy na kości – jakie suplementy podawać dziecku?

Specjaliści do spraw żywienia zalecają suplementowanie witaminy D3 dla dzieci przez cały rok, także latem, już od pierwszych tygodni życia dziecka. Dla noworodków i niemowląt odpowiednia porcja witaminy D3 to 400 UI dziennie, dzieci w wieku przedszkolnym powinny otrzymywać 800-1000 UI witaminy D3 dziennie.

W celu uzupełnienia witaminy D3 u dziecka, a przy okazji dla wsparcia jego mikrobiomu można sięgnąć na przykład po Estabiom Junior, suplement diety z witaminą D3 opracowany z myślą o dzieciach od 3. roku życia.