Czy latem też podawać dzieciom witaminę D?

Suplementacja witaminy D określana jest czasem jako podawanie „słońca w tabletkach”, ponieważ głównym naturalnym źródłem witaminy D są promienie słoneczne, które stymulują jej wytwarzanie w skórze. Czy witamina D latem, kiedy mamy pod dostatkiem słońca, także powinna być suplementowana? Jaka witamina D dla dzieci sprawdzi się najlepiej i w jakiej dawce należy ją podawać? Podpowiadamy.

Witamina D latem i przez cały rok – dlaczego jej właściwy poziom jest ważny?

Witamina D pełni w ludzkim organizmie szereg ważnych funkcji. Warunkuje wchłanianie wapnia i jest niezbędna do prawidłowej budowy szkieletu oraz rozwoju układu kostnego dziecka. Jest również konieczna dla prawidłowej pracy mięśni, w tym mięśnia sercowego oraz dla odporności.

Odpowiednia ilość witaminy D jest szczególnie ważna dla dzieci, które intensywnie rosną i których kości potrzebują zwiększonej porcji wapnia. Dzieci potrzebują witaminy D także ze względu na to, że ich układ immunologiczny dopiero się kształtuje i dojrzewa, potrzebuje zatem optymalnego wsparcia.

Prawidłowy poziom witaminy D3 u dziecka to 23 ng/ml, stężenie poniżej 20 ng/ml oznacza, że jest jej za mało.

Witamina D dla dzieci – jak zapewnić dziecku odpowiednią ilość słonecznej witaminy?

Naturalne źródła witaminy D to promieniowanie słoneczne i niektóre produkty spożywcze: mleko, nabiał, żółtka jaj, masło, oleje roślinne, ryby morskie i tran. Nie są one jednak zazwyczaj wystarczające, by zapewnić dziecku odpowiednią ilość witaminy D, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Witamina ta nie przenika do kobiecego mleka, niezależnie od jej stężenia we krwi matki.

Zaleca się suplementację witaminy D u dzieci już od pierwszych dni życia. Witamina D dla niemowląt powinna być podawana w dawce 400–1000 IU dziennie (zależnie od wieku malucha). W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym ilość suplementowanej witaminy D należy ustalić z lekarzem. Witamina D dla niemowląt i dzieci dostępna jest w aptekach w wygodnej do podania postaci.

Witamina D latem – czy należy ją suplementować także w miesiącach letnich?

Głównym naturalnym źródłem witaminy D są promienie słońca, pod wpływem których jest ona wytwarzana w skórze. Przyjmuje się, że w miesiącach letnich wystarczy 15 minut ekspozycji nieosłoniętej skóry na słońce, by zapewnić odpowiednią dawkę witaminy D. Pamiętajmy jednak, że pogoda latem w Polsce bywa kapryśna, a promieniowanie UV nie jest korzystne dla skóry. Dlatego zaleca się, by witamina D dla niemowląt i witamina D dla dzieci podawana była przez niemal cały rok, poza okresem letnim.

Jeśli dziecko wiele czasu spędza na świeżym powietrzu, można (po konsultacji z lekarzem) zmniejszyć porcję suplementowanego preparatu i powrócić do rekomendowanej dla dzieci ilości dopiero jesienią. Pamiętajmy jednak, że jeśli stosujemy kremy z filtrem, ekspozycja skóry na słońce powinna być odpowiednio dłuższa.