W co bawić się z 2-latkiem?

Dwuletnie dziecko rozwija się w niezwykle szybkim tempie zarówno pod względem fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym i społecznym. Każda zabawa, jaką mu wówczas zaproponujemy, powinna nie tylko dostarczać mnóstwa radości, ale kształtować i utrwalać umiejętności, które przydadzą się dziecku na dalszych etapach życia. W co się bawić z 2-latkiem? Oto kilka propozycji!

Zabawa klockami

Budowanie różnych konstrukcji z klocków to bardzo twórcza zabawa, która spodoba się każdemu maluchowi. Zadbajmy o to, aby klocki były wystarczająco duże, by dziecko nie mogło ich połknąć. Im będą bardziej kolorowe i przyciągające wzrok, tym lepiej. Zabawa klockami pozwala ćwiczyć koncentrację, rozwijać zdolności manualne, kreatywność, koordynację wzrokową. Uczy również współdziałania oraz dzielenia się. Jeśli po skończeniu budowli pozwolimy maluszkowi zburzyć ją, będzie mieć przy tym mnóstwo radości!

Edukacyjne gry i zabawy dla dzieci

Dopasuj kształt

Do tego typu zabaw wcale nie potrzebujemy gotowych zabawek, choć oczywiście i po takie możemy sięgnąć. Samodzielnie jednak również możemy przygotować taką zabawę. Wystarczy, że zaopatrzymy się w kartkę (lub np. brystol), odrysujemy na niej ołówkiem kształty różnych przedmiotów i poprosimy dziecko, aby położyło przedmiot na danych konturach.

Później możemy wymazać kształty i zastąpić je innymi. Samodzielnie przygotowana zabawa jest o tyle interesująca, że za każdym razem możemy zaproponować dziecku dopasowywanie innych kształtów. W przypadku gotowej zabawki, jest jeden schemat, którego nie zmienimy.

Jak się bawić z trzylatkiem?

Dopasuj kolor

Tutaj też możemy wykorzystać gotowe zabawki lub samodzielnie zaaranżować zabawę. Np. sięgnąć po przedmioty codziennego użytku: o różnych kształtach, fakturach, wielkościach, np. zielony kubek i zielona poszewka na poduszkę, żółty pojemnik i żółty długopis. Jeśli się dobrze rozejrzymy, okaże się, że mamy nieograniczone możliwości!

Ponadto możemy wyciąć różne kształty i kolory np. z kolorowego bloku technicznego. Tego typu aktywności nie tylko ćwiczą zdolności manualne, ale wspierają rozwój zmysłów i pozwalają poznawać otaczający dziecko świat.

Zabawy dla dzieci w domu

Zabawy dla dzieci w szukanie, przesypywanie, brudzenie…

Dzieci są bardzo ciekawe świata, warto wykorzystać ten fakt i wdrażać takie zabawy z 2-latkiem, które będą ćwiczyć jego zmysły. Możemy przygotować różne pojemniki, np. z mąką, fasolą, grochem, cukrem, itd. Pozwólmy dziecku bawić się, przesypywać.

Możemy też np. do pojemnika z fasolą wrzucić przedmioty o innym kształcie i wielkości, a następnie poprosić, aby dziecko je odszukało – bez patrzenia, tylko za pomocą dotyku. Ponadto możemy stworzyć własną ścieżkę sensoryczną, po której dziecko będzie chodzić. To wspaniałe zabawy dla 2-latka w domu, które zaangażują go na długi czas i wesprą jego rozwój!

Bunt dwulatka – jak sobie z nim poradzić?

Zabawy plastyczne dla dwulatka

Dwuletnie dzieci powinny posiadać już umiejętność trzymania kredki czy flamastra i rysowania „bazgrołów”. Rysowanie rozwija koordynację na linii mózg-ręka-oko, rozbudza kreatywność i wyobraźnię, wspiera też naukę cierpliwości i koncentracji. Oczywiście nie możemy wymagać od dwuletniego dziecka, aby przez dłuższy czas siedziało w pełnym skupieniu i pięknie rysowało czy malowało, ale warto tę umiejętność wspierać od najmłodszych lat, bo to zaprocentuje w przyszłości.

Pozwólmy maluszkowi malować farbkami przy pomocy rąk (a nawet nóg!), bo dzieci uwielbiają się brudzić. Bawmy się plasteliną, ciastoliną i wszelkimi innymi masami. W domowym zaciszu bez trudu stworzymy np. sztuczny śnieg czy piasek kinetyczny!

Nauka zegara – od czego zacząć?

Istnieje całe mnóstwo zabaw dla dwulatka, które pozwolą zaangażować dziecko na długi czas i sprawią mu ogromną radość. Rozbudzajmy w dziecku chęć poznawania świata, pozwólmy mu pobrudzić się i zrobić trochę bałaganu. W końcu wspólne sprzątanie również może być świetną zabawą!

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?